wtorek, 16 grudnia 2014

palmiery cynamonowe - kalendarz adwentowy 2014


KALENDARZ ADWENTOWY
TRZECI TYDZIEŃ ADWENTU - WTOREK
BOŻE NARODZENIE ZA 9 DNI

Palmiery cynamonowe są to chyba najprostsze w wykonaniu ciastka zaprezentowane w tym kalendarzu adwentowy. Wiem, że można powiedzieć, że oszukuję, bo użyłam gotowego ciasta francuskiego, ale czy wszystko należy robić od podstaw. Wiele rzeczy szykuję od samych podstaw, ale do ciasta francuskiego jestem za mało cierpliwa.
Palmiery te robiłam z moją bratanicą, jaka była szczęśliwa, gdy nakłuwała ciasto widelcem, sypała cukrem i pomagała zwijać - ten uśmiech na twarzy dziecka, piękne. I tego życzę wszystkim - radosnego oczekiwania, uśmiechu, miło spędzonego czasu z rodziną i najbliższymi. Przygotowania do Bożego Narodzenia mają być radosne i pełne spokoju, nic na siłę.


Palmiery cynamonowe

1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego
cukier
cynamon

Ciasto francuskie rozprostować - zaznaczyć sobie środek np. poprzez delikatne zgięcie ciasta przez środek dłuższej osi, ponakłuwać  widelcem. Posypać cukrem i cynamonem. Zwinąć z dwóch stron do środka, pociąć na 1/2 cm plasterki, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 st.C., następnie odwrócić i piec kolejne 10 minut. Czas pieczenia może być różny w zależności od piekarnika, palmiery mają nabrać ładnego złoto-brązowego koloru, nie mogą być blade.

3 komentarze:

  1. Palmiery są pyszne, robiła je rok temu i już mam na nie zamówienie na tegoroczne Święta :)

    OdpowiedzUsuń